اخبار, اخبار بازی, بررسی

چطور مثل یک گیمر یک اتاق گیمینگ بسازیم؟

چگونه یک اتاق گیمینگ جذاب بسازیم؟

آیا بازی های ویدئویی از اجزاء اصلی برنامه های روزانه ی شماست؟ساخت یک اتاق گیمینگ ازجمله کارهایی است که احتمال هر گیمری به انجامش فکر می‌کند. شاید در نگاه اول با برخوردن به چنین سؤالی از خود بپرسید چه نیازی برای انجام این کار وجود دارد؟ اما حقیقت امر آن است که اگر شما هم جزو افرادی باشید که کمی جدی‌تر از بقیه بازی‌های ویدئویی و به‌طور کلی دنیای گیمینگ را دنبال می‌کنید، همواره در گوشه ذهن خود این آرزو را داشته‌اید مثل یک گیمر یک اتاق گیمینگ حرفه ای یا غیرحرفه‌ای داشته باشید که مختص خودتان باشد و بتوانید دوستان خود را نیز به آن دعوت کنید و ساعت‌ها سرگرم بازی‌های مختلف شوید.

بر‌همین‌اساس، بر آن شدیم تا اگر زمینه مهیا شد و تصمیم گرفتید چنین آرزویی را عملی کنید، در قالب مقاله‌ای مفصل چگونگی ساخت چنین اتاقی را کاملا توضیح دهیم. با کنسول لند همراه باشید تا علاوه‌بر راهنمایی قدم‌به‌قدم نحوه ساخت یک «اتاق گیمینگ» نمونه تصویری از این اتاق‌ها را ببینیم و با همدیگر بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • چگونه یک اتاق گیمینگ برای گیمر شدن بسازیم؟
  • پیداکردن مکان مجزا
  • تلویزیون
  • کاناپه یا مبل راحتی
  • ابزار و لوازم دیگر
 • نحوه تبدیل یک اتاق معمولی به یک اتاق گیمینگ حرفه ای
 • نمونه‌ های تصویری از اتاق های گیمینگ
  • کتابخانه گیم
  • به‌همراه سیستم صوتی سوراند
  • مینی‌مال
  • متمرکز
  • در اتاق نشیمن
  •  با نورپردازی موکد

1. پیداکردن مکان مجزا برای اتاق گیمینگ

اولین قدمی که در «ساخت اتاق گیمینگ» باید بردارید، پیداکردن مکانی در خانه‌تان برای این منظور است که بدون شک سختی‌های خود را دارد؛ چراکه اتاق یا فضای اضافه‌ای که در خانه خود دارید، ممکن است متعلق به انباری یا اتاق نشیمن یا اتاق مهمان باشد؛ اما در برخی مواقع پیدا کردن فضایی مجزا به‌منظور طراحی اتاق گیمینگ دور از دسترس نیست. نهایتا برای تحقق این امر می‌توانید از اتاق شخصی خود استفاده کنید؛ اما در نظر داشته باشید که ایدئال‌‌ترین حالت برای ساخت اتاق گیمینگ حرفه ای فضایی (اتاق) مجزا یا در نبود آن زیرزمین خانه است. موارد بسیاری درباره تبدیل زیرزمین خانه به یک اتاق گیمینگ مجهز وجود دارند و در طراحی اتاق خود می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید. علاوه‌بر‌این، در نظر داشته باشید فضای مدنظر هرچه بزرگ‌تر باشد، دست شما در چیدمان وسایل اتاق گیمینگ و نورپردازی اتاق گیمینگ و طراحی کلی آن بازتر خواهد بود.

2. تلویزیون

دومین وسیله‌ای که در «ساخت اتاق گیمینگ» به آن احتیاج خواهید داشت، تلویزیون است که عضو بی‌چون‌وچرای تمام اتاق‌های گیمینگ محسوب می‌شود. به‌غیر از این، در نظر داشته باشید تلویزیونی که در اتاق گیمینگ خود قرار می‌دهید، هرچقدر بزرگ‌تر باشد، بهتر است. ممکن است وسوسه شوید تلویزیون 12 اینچی کارکرده در اتاق گیمینگ حرفه ای خود قرار دهید؛ اما اگر بلندمدت فکر می‌کنید، بهتر است در حد توان مالی خود تلویزیون بزرگ‌تر تهیه کنید. به‌عنوان مثال، تلویزیون 32 اینچی برای قرارگیری در اتاق گیمینگ گزینه مناسبی به‌نظر می‌رسد. حتی در نبود آن تلویزیون 24 اینچی هم می‌تواند پاسخ‌گوی نیازهایتان باشد. البته اگر توان آن را دارید که تلویزیون‌های بزرگ‌تر با ابعاد 45 اینچ و بیشتر نیز در اتاق گیمینگ قرار دهید، توصیه می‌کنیم این کار را بکنید؛ چرا که تجربه گیمینگتان همان‌قدر بهتر خواهد شد.

3. کاناپه یا مبل راحتی

سومین وسیله‌ای که در ساخت یک «اتاق گیمینگ» به آن نیاز دارید، کاناپه یا مبل راحتی است که از دیگر نیازهای مبرم تمام اتاق‌های گیمینگ محسوب می‌شود. در طراحی اتاق گیمینگ خود با گنجاندن کاناپه روبه‌روی تلویزیون، یکی از تکه‌های دیگر این پازل را تکمیل خواهید کرد. البته در نظر داشته باشید به‌جای کاناپه می‌توانید از مبل راحتی و صندلی‌های گیمینگ یا هر وسیله دیگری استفاده کنید که وظیفه کاناپه را انجام می‌دهد. در انتخاب مبل یا کاناپه خود علاوه‌بر موضوع راحتی تعداد افرادی را در نظر بگیرید که معمولا از اتاق گیمینگ شما استفاده خواهند کرد. برای گرفتن ایده درباره نوع مبل یا کاناپه‌ای که در اتاق گیمینگ حرفه ای خود می‌خواهید استفاده کنید، می‌توانید از عکس‌های بی‌شمار موجود در اینترنت یا مشورت با دوستانتان استفاده کنید.

4. ابزار و لوازم دیگر

در این قسمت به برخی از «لوازم اتاق گیمینگ» اشاره می‌کنیم که هریک به‌نوبه خود می‌توانند کیفیت تجربه گیمینگ شما را افزایش دهند و مثل یک گیمر حرفه ای میشوید:

 • سیستم صوتی سوراند (Surround): از جمله تجهیزات بسیار مناسب برای اضافه‌کردن به اتاق شماست که تجربه بازی‌های رایانه‌ای را به‌طور درخورتوجهی لذت‌بخش‌تر خواهد کرد؛
 • میز قهوه: در طراحی اتاق خود می‌توانید آن را کنار کاناپه یا روبه‌روی آن قرار دهید و نوشیدنی‌ها یا لوازم دیگر خود را روی آن بگذارید؛
 • یخچال یا جایخی کوچک: می‌توانید نوشیدنی‌های خود را درون آن قرار دهید و دسترسی بهتری به آن‌ها داشته باشید و در پذیرایی دوستان خود نیز از آن استفاده کنید؛
 • پوسترهای بازی‌های رایانه‌ای: این‌ها ماهیت اتاق شما را مشخص‌تر می‌کنند و می‌توانید از پوسترهای بازی‌های محبوب خود استفاده کنید؛
 • پنکه: کارکرد آن مشخص است و در مواردی که شما یا دوستانتان احساس گرما می‌کنید، می‌تواند بسیار کارآمد باشد؛
 • سیستم گیمینگ مجزا: اگر توانایی تهیه آن را داشته باشید، می‌تواند به حرفه‌ای‌ترشدن اتاق کمک کند. البته این مورد سلیقه‌ای و بسته به نیازهای شماست.
 • اینترنت پرسرعت: ازطریق آن می‌توانید روی ایکس باکس یا پلی استیشن خود حالت‌های چندنفره را نیز تجربه کنید. این مورد به‌ویژه زمانی بیشترین کارایی دارد که به اتاق گیمینگتان مهمان دعوت کنید.

نمونه های تصویری از اتاق های گیمینگ

اتاق گیمینگ مینی‌مال یک گیمر

برخی از اتاق‌ های گیمینگ در طراحی خود این حقیقت را تا حد زیادی مخفی می‌کنند که فضایی داخلی به گیمینگ اختصاص دارد و از این طریق کارکردهای اتاق مدنظر را گسترش می‌دهند. در تصویر بالا، خطوط سفید سبب شده‌اند که فضای مدنظر ازنظر بصری بزرگ‌تر به‌نظر برسد و استفاده صحیح از موتیف‌ها و آیتم‌ها نیز سبب شده تم بازی‌های رایانه‌ای نیز به آن اضافه شود. با آنکه در این تصویر میزان زیادی نور طبیعی وجود دارد، این قضیه همواره مهم است که در نظر داشته باشید منبع اصلی نور هنگام بازی‌کردن باید ازطریق خود صفحه‌‌نمایش باشد. نهایتا کاناپه و المان‌های دیگری که برای نشستن قرار گرفته‌اند، کمک می‌کنند این اتاق هم برای گیمینگ انفرادی و هم گیمینگ دست‌جمعی گزینه مناسبی باشد.

چگونه اتاق گیمینگ جذاب بسازیم؟

اتاق گیمینگ کتابخانه گیم

در طول سال‌ها، گیمرهای حرفه‌ای معمولا مجموعه وسیعی از عناوین دلخواه خود و کنسول‌ها و لوازم گیمینگ دیگر را گردآوری می‌کنند. برای فردی که به‌صورت جدی دنیای بازی‌های رایانه‌ای را دنبال می‌کند، شاید یکی از بهترین ایده‌ها برای طراحی اتاق گیمر اختصاص‌دادن فضای مشخصی از این اتاق به کتابخانه باشد. البته کتابخانه‌ای که به‌جای کتاب به شما امکان دهد به‌راحتی به تمام مجموعه بازی‌های مختلف خود دسترسی داشته باشید. در تصویر بالا کاربست هوشمندانه این ایده به‌همراه خلاقیت طراحان در نورپردازی اتاق گیمینگ به‌خوبی جلوه پیدا کرده است.

چطور اتاق گیمینگ جذاب بسازیم؟

اتاق گیمینگ متمرکز

در تصویر، مشاهده می‌کنید چگونه طراحی اتاق گیمینگ از نحوه جای‌گیری کروی بهره برده است تا هم چشم و هم گوش را به‌سمت مرکز، یعنی همان صفحه‌نمایش، متمرکز کند. در گوشه‌های تلویزیون و  پایین آن سه عدد اسپیکر کوچک، اما قدرتمند دیده می‌شود که با اسپیکرهایی آویخته از سقف ترکیب می‌شوند تا تجربه سوراند واقعی را به‌ارمغان بیاورند. همچنین، زاویه‌های عجیب دیوارهای اتاق با قراردادن وسایل اتاق به حالت نیم‌کره جبران شده‌ است. رنگ روشن دیوارها و اجزای دکور نیز با استفاده از رنگ سیاه در کاناپه و اجزای دیگر جبران شده و کنتراست لذت‌بخشی را ایجاد کرده است و چشم را نیز به‌سوی مرکز ترکیب بیش‌از‌پیش سوق داده است.

چگونه اتاق گیمینگ جذاب بسازیم؟

اتاق گیمینگ یک گیمر به‌همراه سیستم صوتی سوراند

اگر بودجه‌تان اجازه می‌دهد، یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای افزایش کیفیت تجربه گیمینگ شما، افزایش تجربه صوتی و تصویری است. صفحه‌نمایشی بزرگ به‌خوبی می‌تواند توجه تمامی افرادی را جلب کند که به اتاق گیمینگ شما وارد می‌شوند؛ اما در نظر داشته باشید یک اتاق گیمینگ حرفه ای درکنار این صفحه‌نمایش، به اسپیکرهای مختلف با اندازه‌های متفاوت نیز مزین است. با گذاشتن صفحه‌نمایش بزرگ در اتاق خود همیشه در نظر داشته باشید بهتر است در نورپردازی اتاق، با اضافه‌کردن چند نور تأکیدی، به افزایش کیفیت نورپردازی و راحتی چشمانتان کمک کنید.

 چگونه یک اتاق گیمینگ جذاب بسازیم

اتاق گیمینگ با نورپردازی موکد

در انواع کوچک‌تر اتاق گیمینگ، شاید مشکل اصلی فراهم‌کردن مقدار صحیح نور پس‌زمینه باشد؛ چراکه در‌غیراین‌صورت چشم بازیکن با نگاه‌کردن به صفحه‌نمایش اذیت خواهد شد. در برخی از اتاق‌های گیمینگ، نورهای تعبیه‌شده در سقف به‌همراه نورهایی که از گوشه‌های قفسه‌ها می‌تابند، دست‌به‌دست‌ هم می‌دهند تا درعین آنکه به روشنایی فضا کمک شود، بازیکن از کنش اصلی موجود در مرکز صفحه نمایش غافل نشود. لوازم اتاق گیمینگ با رنگ‌های تیره و استفاده از رنگ‌های مات هم کمک می‌کنند تأکید اصلی روی صفحه‌‌نمایش باقی بماند. نهایتا مبل و میز کناری آن کمک می‌کنند افراد تماشاگر بازی مکان مناسبی برای نشستن در اتاق داشته باشند.

 چگونه یک اتاق گیمینگ جذاب بسازیم

گوشه گیمینگ در اتاق نشیمن گیمر

در بسیاری از خانه‌ها، دکوری که برای اتاق نشیمن طراحی می‌شود، اغلب بر فضای آن غلبه می‌کند تا تمرکز اصلی روی تلویزیون باشد. در تصویر، چینش‌های معمول اتاق نشیمن بدون تغییر باقی مانده‌اند و در‌عین‌حال، میزی به‌همراه یک صندلی به گوشه اتاق افزوده شده‌اند تا مکانی دنج برای لذت‌بردن از بازی‌های دلخواهتان فراهم شود. با اضافه‌کردن نورپردازی رنگی به دور قاب تلویزیون به‌همراه استفاده از آباژور که فضا را به‌خوبی تلطیف کرده، نورپردازی پس‌زمینه خوبی انجام گرفته است. در جای‌گیری لوازم اتاق گیمینگ نیز همانند استند هدفون نهایت هوشمندی به‌کار رفته است تا از شلوغ‌کردن فضای داخلی و انتقال وسایل گیمینگ به بخش اصلی اتاق نشیمن جلوگیری شود.

 اتاق گیمینگ جذاب

در ابتدا قدم‌های موردنیاز برای ساخت «اتاق گیمینگ» را با همدیگر بررسی کردیم و سپس تعدادی از نمونه‌های «بهترین اتاق گیمینگ» را زیر ذره‌بین قرار دادیم. امیدواریم اگر روزی این امکان برایتان مهیا شد اتاق مخصوص خود را مثل یک گیمر حرفه ای بسازید، این مقاله به شما کمک کند به ایده ال خود نزدیک‌تر شوید و محل خود را با خلاقیت و دقت بیشتری طراحی کنید.

شما درباره اتاق‌های گیمینگ چه فکر می‌کنید؟ آیا بودنشان را ضروری می‌دانید؟ دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهارده =