ps5

کنسول بازی چیست؟

تاریخچه کنسول های بازی:

شاید برای شما هم جالب باشه که بدونید کنسول های بازی در چه زمانی و توسط چه شرکتهای تولید شده اند ؟ یا سازنده این دستگاها چه کسانی هستند ؟ وتصویر اولین کنسول بازی درجهان را مشاهده کنید .پس به شما پیشنهاد میدم مقاله کنسول بازی چیست؟ را با دقت مطالعه کنید. شما می تونید سیر تکاملی ساخت این دستگاه ها را از نسل اول تا نسل هشتم  دنبال کنید. بعد از بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز ، دستگاه موردنظر خودتونا از بهترین شرکتها مثل:

 • سونی
 •  مایکروسافت
 • نینتندو

در سایت کنسول لند  با بهترین کیفیت به صورت آنلاین خریداری کنید .

کنسول بازی چیست؟

یک وسیله سرگرمی رایانه ای است که برای نمایش بازی ویدئویی بر روی یک وسیله نمایشگر بکار می‌رود.بهتر بگیم که این واژه ، برای تمایز دستگاهی است که فقط برای انجام بازی خریداری می‌شود ،در مقابل رایانه شخصی که امکانات بیشتری دارد. اولین بازیها ی رایانه‌ای در سال ۱۹۵۰ ساخته شدند ولی تا سال ۱۹۷۲ از کنسول‌ های بازی خبری نبود. تا اینکه که یک وسیله الکترونیکی جدید پا به بازار گذاشت و با کابل به تلویزیون متصل می‌شد.اولین کنسول خانگی Magnavox Odyssey  نام داشت .

 

نسل اول کنسول های بازی

مگناوکس ادیسه توسط رالف یائر طراحی شد. او کار طراحی را در سال ۱۹۶۶ آغاز و در سال ۱۹۶۸ به پایان رساند. و اولین دستگاه بازی با نام جعبه قهوه‌ای متولد شد. در حال حاضر این کنسول در مؤسسه اسمیتسونین موزه ملی تاریخ آمریکا در واشینگتن دی‌سی نگهداری می‌شود.در سال‌های ۱۹۷۵ به بعد  Odyssey 100 منتشر شد که یک بازی دیگه به همراه داشت. علاوه بر پینگ پونگ بازی هاکی نیز برای ان ساخته شده بود.کنسول بعدی در این نسل Odyssey 200 بود که قابلیت بازی همزمان چهار نفر را داشت و بازی Smash نیز با ان منتشر شد.د.بهتر بدونید شرکت هایی چون:

 • مگناوکس
 • متل
 • آتاری
 • کولسو
 • کامدور
 • نینتندو

در نسل اول ودوم باهم رقابت داشتند. در همین دوران بود که ساخت کنسول‌های خانگی مورد توجه بسیاری از کمپانی‌ها قرار گرفت و درآمد زایی از فروش آن زیر ذره بین رفت.

تاریخچه کنسول های بازی

شرکتFairchild و کنسول های بازی

این کمپانی در آگوست ۱۹۷۶  یک نوع سرگرمی برای کودکان روانه بازار کرد به نام (سیستم سرگرمی ویدئویی Fairchild). و این تمایز را در مقایسه با هم‌نسل‌های خود داشت که آغازگر استفاده از کارتریچ در ساخت و برنامه‌نویسی سیستم سرگرمی مبتنی بر بازی ویدئویی بود .در آن زمان کنسول‌ های بازی برای ثبت اطلاعات خود از نوعی وسیله مانند کارتریج استفاده می‌کردند .این مخزن ها بعد از مدتی خالی می‌شد و نیاز بود که شارژ مجدد گردند .به همین منظور کمپانی VES از نوعی ریز پردازنده استفاده کرد تا اطلاعات کارتریج‌ها را روی ان ذخیره کند و دیگر نیازی به شارژ کارتریج‌ها نبود.

 

تاریخچه کنسول بازی

سقوط مرگبار بازی های رایانه ای

جالبه بدونید بازی‌های رایانه‌ای در نسل دوم در سال ۱۹۷۷  سقوطی وحشتناک را تجربه کرد.در این سال اکثر کمپانی‌ها به دلیل استفاده از سیستم تراشه (RCA ) کمپانی VES ورشکسته شدند .بیشتر این شرکتها تبدیل به محلی برای خرید و فروش کنسول‌های دست دوم شدند. تنها Atari  و Magnavox به عنوان کنسول‌های خانگی ساخت و فروش خود را حفظ کردند.

 

تولد دوباره کنسول‌های بازی

تقریباً از سال ۱۹۷۷ تا سال ۱۹۸۰ بازار در سلطه کمپانی VES بود اما در همین سال Magnavox کنسول جدید خود Odyssey² را که قابلیت استفاده از کارتریج‌های قابل برنامه‌ریزی شده را داشت روانه بازار کرد و دوباره رونقی به کنسول‌های خانگی داد. در سال ۱۹۸۰ بود که شرکت Atari بازی Space Invaders را روانه بازار کرد.در سال ۱۹۸۰ بود که روند حقوق کنسول‌ها و بازیهای انحصاری مورد بررسی قرار گرفت و کمپانی اتاری اولین کنسول خود را روانه بازار کرد. کنسول Atari ۲۶۰۰ با گرافیک و بازیهای ذخیره شده بر روی تراشه‌های الکترونیکی وارد بازار شد تا بیش از پیش رشد این صنعت سریع تر شود. Atari 2600 سلطان بدون رقیب نسل دوم بازیهای رایانه‌ای بود.

تاریخچه کنسول بازی

نسل سوم کنسول های بازی

 در سال ۱۹۸۳ کمپانی نینتندو یک کامپیوتر خانگی را در ژاپن منتشر کرد  که رزولوشن بالاتری را پشتیبانی می‌کرد و همچنین بازی‌های را با گرافیک بهتری به نمایش می‌گذاشت.بازی‌های ارائه شده توسط این وسیله دارای جزئیات بیشتری بودند و رنگ‌های طبیعی تری داشتند. این کنسول نسبت با کنسول‌های قبلی از یک نوع کارتریج جدید برای بازی‌های استفاده می‌کرد که از درب جلویی کنسول وارد آن می‌شد. برای این کنسول بسته‌های بازی (Super Mario Brothers ) و (light gun -the Zapper ) منتشر شدند.شرکت نینتندو  بازی فوق موفق Super Mario Bros را به عنوان عامل موفقیت کنسول خود روانه بازار کرد.

تاریخچه کنسول بازی

نسل چهارم کنسول های بازی

از نسل چهارم به بعد شرکت های زیادی به تولید دستگاههای  بازی روی آوردن در همین زمان کنسول جدید کمپانی سگا با نام Mega Drive/Genesis وارد بازار شد او در ۱۹ اکتبر سال ۱۹۸۸ در ژاپن و در ماه آگوست در آمریکا منتشر شد.در سال ۱۹۹۰ این کنسول وارد اروپا شد و بازار اروپا برای اولین بار عرضه مستقیم آن را تجربه کرد. دقیقاً دو سال بعد کمپانی نینتندو کنسول Super Nintendo را  روانه بازار کرد.رقابت تنگاتنگ بین کمپانی ها باعث شد باز کمپانی Sega کنسول‌های خود را با درایوهای نوری روانه بازار کند و نام‌های Mega CD/Sega CD را برای آن‌ها انتخاب کرد.

تاریخچه کنسول بازی

شکست سنگین کمپانی سگا

کمپانی سگا کنسول جدیدی با نام (۳۲X ) روانه بازار کرد که دارای گرافیکی بهتر بود و قابلیت پردازش چند ضلعی‌های بیشتری را داشت .  این کنسول به دلیل عدم حمایت از طرف سازندگان آن و بازی سازها با شکست سنگینی مواجه شد.اما ساخت ان باعث شد که بعضی کمپانی‌های جانبی به دنبال ساخت کنسول‌های قوی تر با قابلیت‌های بهتر باشند.

بهترین شرکت تولید کننده کنسول بازی

در حال حاضر شرکت‌هایی نظیر:

 • آتاری
 • سونی
 • مایکروسافت
 • نینتندو

اقدام به تولید کنسول‌های بازی می‌کنند. این شرکت ها همواره در حال به روز رسانی می‌باشند. ودر رقابت برای تولید بهترین دستگاه بازی به سر می برند. امیدوارم که از مطالعه مقاله کنسول بازی چیست؟ لذت کافی را برده باشید .در مقاله بعدی میخواهیم با شرکت بزرگ سونی وانواع کنسول های بازی که توسط این شرکت تولید شده آشنا بشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *